Szexuális úton terjedő fertőzések

Sokan talán nem is gondolnak rá, de a különböző szexuális segédeszközökkel is át lehet adni egymásnak bizonyos szexuális úton terjedő betegségeket (STD=Sexually Transmitted Diseases). Manapság legújabban az STI (Sexual transmitted Infections) kifejezést használják, mely szexuális úton terjedő fertőzéseket jelent.

Ugyan konkrét szexuális érintkezés nem történik az aktus során, de mivel a segédeszközök révén (az anyag pórusaiban) testnedv-csere történik, így egyes fertőzések bizonyos esetekben átadhatók. Éppen ezért fontos, hogy ha mással közösen használjuk a dildot, vagy plugot, akkor arra is húzzunk óvszert, és megfelelően tisztítsuk, fertőtlenítsük is azokat.

Kapcsolódó bejegyzések: biztonságos szex játékszerekkel és a dildók tisztítása

A fertőzéseket több csoportba sorolhatók, úgy, mint pl. gombák, vírusok, baktériumok, vagy élősködők. Az alábbiakban azokat a fertőzéseket mutatom be, amelyek szexuális segédeszközök révén is közvetíthetők.

Az idejében felismert és kezelt fertőzések nagyobb eséllyel gyógyíthatók, és nem adjuk tovább partnerünknek sem. Ezért érdemes fél évente, vagy legalább évente STD szűrésre elmenni, vagy ha bármelyik tünetet észleljük magunkon, akkor szakemberhez fordulni.

Chlamydia trachomatis

A limfogranuloma venereumot okozó Chlamydia trachomatis típusok nem azonosak a húgycső és a méhnyak gyulladását (uretritisz és cervicitisz) okozó törzsekkel. A fertőzés korábban leginkább a trópusi és szubtrópusi övezetben volt gyakori, az USA-ban is csak ritkán fordult elő. Sajnos az utóbbi években, hazánkban is egyre több ilyen fertőzést diagnosztizáltak, ezért jogosan mondhatjuk, hogy ez a kórokozó is elért bennünket, ezért is fontos odafigyelni a fertőzés tüneteire.

A tünetek a fertőződést követően leggyakrabban 3-12 nap múlva jelennek meg. Általában a hímvesszőn vagy a hüvelyben egy kis, fájdalmatlan folyadékkal telt hólyag jelenik meg. A hólyag jellegzetesen kifekélyesedik, majd pedig gyorsan, többnyire anélkül, hogy észlelték volna meggyógyul. Ez a stádium, sokszor elmarad, csak a jellegzetesen hosszú távon is fennálló, az egyik vagy mindkét oldali lágyéki nyirokcsomók megnagyobbodása és érzékennyé válása jelzi, hogy valami nincs rendben. Adott esetben akár ezekből a nyirokcsomókból végzett mintavétel során diagnosztizálható a fertőzés. A fertőzött területet borító bőr meleg és vörös lesz, kezeletlen esetekben a nyirokcsomók fölött sipolyok alakulnak ki. A járatokon általában genny vagy véres váladék ürül.

A folyamat általában gyógyul, de hegesedés alakulhat ki és a sipolyok kiújulhatnak. A beteg lázra, rossz közérzetre, fejfájásra, ízületi fájdalomra, étvágytalanságra, hányásra és hátfájásra panaszkodik, továbbá felléphet véres genny ürülésével járó végbél-fertőzés is. Az idült és visszatérő gyulladás miatt elzáródnak a nyirokerek, ami a szövetek duzzanatához vezet. A végbél-fertőzés hegesedést és következményes szűkületet okozhat.

Kezelés
A korán megkezdett antibiotikum terápia hatására a betegség gyorsan gyógyul. A kezelés után az orvosnak rendszeresen ellenőrizni kell, hogy a fertőzés megszűnt-e. Ajánlatos felkutatni a fertőzött egyén nemi partnereit, vizsgálatuk és szükség esetén kezelésük érdekében.

Genitális herpersz

A herpes genitalis a nemi szervek, a végbélnyílás körüli bőr és a környező területek nemi úton terjedő betegsége, amelyet a Herpes szimplex vírus okoz.

A herpesz szimplex vírusnak két alfaja van, a HSV-1 és a HSV-2. Az utóbbi általában nemi úton terjed, az előbbi pedig a száj fertőzését okozza, azonban mindkét típus érintheti a nemi szerveket, a végbélnyílás körüli bőrt, a kezeket (főleg a körömágyakat), de a test egyéb részeire is ráterjed. Előfordulhat, hogy az orális szex során átadott HSV-1 okoz megbetegedést a genitális területeken. A herpeszes fekélyek általában nem fertőződnek felül baktériumokkal, de előfordul, hogy a vírus mellett egyéb, nemi úton terjedő kórokozó, így a szifilisz baktériuma is megtalálható ugyanabban a kifekélyesedésben.

A kezdeti elváltozás a fertőződést követő 4-7. napon alakul ki. Viszketés, égő fájdalom és érzékenység képezik az első tüneteket. Ezután egy kis vörös folt jelenik meg, amit apró fájdalmas hólyagocskák követnek. A hólyagok kifakadnak és összeolvadnak, így kerek fekélyeket hoznak létre. Az általában fájdalmas fekélyek néhány nap alatt pörkösödnek. Fájdalom léphet fel vizeléskor és járáskor. A fekélyek 10 nap múlva, hegesedéssel gyógyulhatnak. A lágyéki nyirokcsomók általában enyhén megnagyobbodnak és érzékennyé válnak. Az első elváltozás fájdalmasabb, hosszabb ideig zajlik és kiterjedtebb, mint a kiújuló folyamat, és lázzal, valamint rossz közérzettel járhat.

Kezelés
A herpes genitalis semmiféle kezeléssel nem gyógyítható, viszont a betegség fellángolásának időtartama csökkenthető. A kezelés korán elkezdve a leghatékonyabb.

A vírusellenes szerek folyamatos kis adagban való alkalmazásával a kiújulások gyakorisága is visszaszorítható. E szerek hatására csökken az élő vírus terjedése a fekélyekről, aminek eredményeként az átvitel valószínűsége csekélyebb. A szer továbbá csökkenti az első elváltozás tüneteinek súlyosságát. Az első elváltozás korai kezelésével sem lehet azonban megelőzni a további kiújulásokat.

Azok az egyének, akiknek kórelőzményében herpeszes fertőzés szerepel, nemi partnerüknek átadhatják a fertőzést anélkül, hogy észlelnék saját elváltozásukat, de leginkább a fekélyes időszakban fertőz.

HPV (Humán Papilloma Virus)

A HPV fertőzés igen gyakori, papilloma vírusok okozzák, és a hüvelyben vagy környezetében, a hímvesszőn vagy a végbélben, illetve környékükön megjelenő szemölcsökkel (genitális szemölcs) járhat. A genitális szemölcs gyakori megbetegedés, mely aggodalmat okoz, mivel csúnya elváltozásokkal jár, baktériumokkal felülfertőződhet, és károsodott immunrendszerre utalhat.

A szexuálisan aktív felnőttek 80%-a élete során átesik ezen a fertőzésen, HPV fertőzötté válik! Több mint 40 HPV típus adódhat át szexuális érintkezés révén.

Nőknél a papilloma vírus méhnyakban megtelepedett 16-os és 18-as típusai nem okoznak a külső nemi szerveken szemölcsöket, de szerepük lehet a méhnyakrák kifejlődésében. Ezek a típusok és egyéb papilloma vírusok a méhnyak hámrétegén belüli daganatot, a hüvely, külső nemi szervek, végbélnyílás, hímvessző, szájüreg, garat és a nyelőcső rákos megbetegedését okozhatják.

A HPV fertőzött férfiak többsége tünet és panaszmentes. Bizonyos HPV típusok miatt azonban nemiszervi szemölcs alakulhat ki. Más típusok hímvesszőrák, illetve végbélrákot okozhatnak. Azok a típusok, melyek nemiszervi szemölcsöket okoznak, nem azonosak a hímvesszőrákot, illetve végbélrákot előidéző típusokkal, de mellettük láthatatlanul jelen lehetnek. És ez az észrevétlenség komoly problémát okozhat.

A HPV szexuális érintkezéssel terjed, legtöbbször szájon át, valamint végbélben végzett közösülés révén. Mivel a HPV sokszor nem okoz tüneteket, a legtöbb ember úgy kapja el és adja tovább, hogy észre sem veszi.

A szemölcsök többnyire a meleg, nedves testrészeken jelennek meg. Lehet kiemelkedő, lapos vagy karfiolszerű. Általában nem fájdalmas. A fertőzött személlyel történő szexuális kapcsolat után hetekkel, hónapokkal jelennek meg a szemölcsök. Férfiaknál a jellegzetes előfordulási helyek a hímvessző teste, a makk, és a fityma alatti terület (körülmetéletlen férfiaknál). Nőknél a szemölcsök a külső nemi szerveken, a hüvely falán, a méhnyakon, és a hüvely tájékát övező bőrön jelennek meg. Az elváltozások a végbélnyílás körül, illetve a végbélben is kifejlődhetnek anális nemi életet élők esetén.

A szemölcsök a fertőződést követően néhány hét múlva jelennek meg apró, puha, nedves, rózsaszín vagy vörös duzzanatok formájában, melyek gyorsan nőnek és kocsányossá válnak. Adott területen általában több is található belőlük, érdes felszínük karfiolszerű képződményekké teszi őket. Terhes vagy csökkent immunitású betegekben (AIDS-es vagy immunszuppresszív kezelés alatt álló egyének), vagy a bőr gyulladása esetén gyorsan nőnek.

Kezelés
Az HPV oltás a méhnyakrák, és egyéb genitális ráktípusok és a nemi szervi szemölcsök megelőzésére lett kifejlesztetve. A korhatár nélküli beadhatóság ajánlott, mind nők mind férfiak esetében!

Felírhatja a háziorvos, illetve felnőtt korban, elérhető számos laboratóriumban, klinikán.

Rendszeresen végezzen önvizsgálatot! Önvizsgálattal a hímvessző, herezacskó, végbél bőrén lévő elváltozások észlelhetőek. Forduljon szakorvoshoz (urológus, proktológus, sebész, bőrgyógyász), ha ezen a területen hólyag, szemölcs, seb, fekély, folt jelenik meg, vagy bármi más eltérést tapasztal. Akkor is, ha ez nem fájdalmas!

A HPV fertőzés nem gyógyítható, azonban a HPV fertőzés okozta problémák kezelhetőek!

Teljes mértékben kielégítő terápia nincs. A szemölcsöket helyi érzéstelenítésben lézerrel, fagyasztással vagy sebészeti beavatkozással el lehet távolítani. Vegyi anyagokkal közvetlenül a szemölcsöt lehet ecsetelni, a kezelésnek azonban hetekig-hónapokig kell tartania. Egyik eljárás sem jobb a másiknál, és a szemölcs sok esetben kiújul. A kezelést meg kell ismételni, vagy más eljárást kell alkalmazni. Kezelés nélkül a szemölcsök szaporodhatnak, növekedhetnek, változatlanok maradhatnak, de el is tűnhetnek.

Tehát a szemölcsök megjelenése esetén a megoldást, a szemölcsök eltávolítása, majd a vakcina beadása, mely 3 oltásból álló oltássorozatot jelent, illetve ezzel egy időben a szervezet regenerációjának elősegítése, a pihenés, az immunredszert erősítő életvezetési szabályok bevezetése jelenti.

Gonorrhoea

A gonorrhoea – vagy tripper – a Neisseria gonorrhoeae nevű baktérium által okozott, nemi úton terjedő betegség, amely megfertőzi a húgycső, méhnyak, végbél és a garat nyálkahártyáját vagy a szem kötőhártyáját.

A kórokozó a vérkeringéssel szétterjedhet a szervezetben, majd főleg a bőrben és az ízületekben telepszik meg. Nőknél a nemi szerveken felfelé haladva megfertőzheti a medence képleteit, medencefájdalmat és termékenységi zavarokat okozva.

Az első tünetek férfiak esetében a fertőzést követő 2-7. napon jelentkeznek. A panaszok a húgycsőben enyhe kellemetlenség-érzéssel kezdődnek, majd néhány órával később a vizelést enyhétől súlyosig terjedő fájdalom és a hímvesszőből genny ürülése követi. A férfi betegnek gyakori és sürgős vizelési kényszere van, mely rosszabbodik a folyamatnak a húgycső felső szakaszára terjedésével. A húgycső nyílása vöröses és duzzadt lehet.

Az anális nemi életet élők végbele is fertőződhet. A folyamat a végbélnyílás körüli kellemetlenség érzéssel és váladékozással járhat. A végbélnyílás körüli terület vörössé és nyirkossá válik, a széklet nyákkal és gennyel festenyzett lehet. Fertőzött egyénnel történt orális szex a garat gonorrhoeájához vezethet. Ezen a területen a fertőzés általában tünetmentes, néha azonban torokfájással és nyelési nehézségekkel járhat.

Ha fertőzött nedv kerül a szembe, külső szemfertőzés alakulhat ki. Az újszülöttek születés közben fertőződhetnek anyjuktól, ami mindkét szemhéj gyulladásával és genny ürülésével jár. Felnőtteken is hasonlóak a tünetek, de általában csak egyik szemen jelentkeznek, ha nem kezelik, vakságot okozhatnak.

Kezelés
A gonorrhoeát általában egyetlen, izomba adott injekcióval, valamint egy hétig szájon át adott antibiotikum kombinációval kezelik. Ha a fertőzés a vér útján már szétszóródott a szervezetben, a beteget kórházban, általában intravénás antibiotikumokkal kezelik. A gonorrhoeás betegekben gyakori a nehezen diagnosztizálható Chlamydia fertőzés, ezért ilyenkor kombinált antibiotikus terápiában részesülnek.

Ha a kezelés végén a tünetek visszatérnek, vagy még mindig fennállnak, tenyésztésre újabb mintát vesznek, hogy megbizonyosodjanak a beteg gyógyultságáról. Férfiakban ugyanis újra megjelenhetnek a húgycsőgyulladás tünetei. Ezt a postgonococcalis uretritisznek nevezett tünetcsoportot a kezelésre nem reagáló Chlamydia vagy egyéb fajok okozzák, főleg azoknál, akik nem tartották be az előírt kezelési utasítást.

Hepatitis

A vírushepatitisz megnevezés különböző vírusok által okozott fertőzéses májártalmak gyűjtőneve. Vezető klinikai tüneteikben sok a hasonlóság, jellemző a májgyulladás és a sárgaság, de kórokozóik és az okozott betegségek különböznek egymástól. A csoport betegségeit a kórokozók alapján nevezték el. A jelenleg ismert hepatitis vírusokat A-tól G-ig jelzik és X-szel jelölik a még nem azonosított vírusokat.

A vírushepatitiszek a kórokozótól függően két fő formában terjednek: a hepatitis A és E a tápcsatornán keresztül (pl. fertőzött élelmiszer), fertőzött széklettel is. Az oroanális szex során a szexuális partner „benyalja” a vírust, mely jellegzetes tüneteket okoz. Heveny hasmenés és sárgaság, mely rozsdabarna vizeletet okoz. Ezért fontos, mind az eszközök tisztítása és a passzív fél végbelének irrigálása szex előtt. A hepatitis B, C, D és a többi vírus vérrel és testnedvekkel (ondó, hüvelyváladék, nyál) terjed.

Szifilisz

A szifilisz – vagy luesz, vérbaj – a Treponema pallidum nevű baktérium által okozott nemi úton terjedő betegség.

A szifiliszes betegek száma a második világháború alatt érte el a csúcsot, majd a hatvanas évekig erősen csökkent, aztán újra emelkedni kezdett. Ez idő alatt számos esetet figyeltek meg homoszexuális férfiak körében, az arány a nyolcvanas évek közepéig nagyjából változatlan maradt, majd az AIDS járvány következtében előtérbe került a biztonságos szex gyakorlása, és így a szifilisz előfordulása körükben fokozatosan csökkenni kezdett. Következésképpen a szifiliszes betegek száma is lecsökkent.

Ezt a visszaesést azonban az új esetek számának gyors emelkedése követte a crack kokaint élvezők körében, elsősorban nőket és újszülötteiket érintve. A közelmúltban a bevezetett megelőzési programok hatására az USA nagy részén újra lecsökkent a szifilisz előfordulása.

A fertőzött egyén a gyógyulás után nem válik immunissá betegséggel szemben és újra fertőződhet!

A kórokozó a hüvely vagy a száj nyálkahártyáján, esetleg a bőrön keresztül hatol be a szervezetbe. Órák alatt eléri a legközelebbi nyirokcsomókat, majd innen a vérkeringés útján sA szifilisz tünetei általában a fertőzés után 1-13, átlagban 3-4 héttel jelentkeznek. A Treponema pallidum fertőzésnek számos stádiuma van: az első, a második, a lappangó és a harmadik stádium. A fertőzés évekig fennállhat, ritkán szív- és agykárosodást, valamint halált okozhat.

Az első stádiumban a fertőzés helyén, általában a hímvesszőn, vulván (külső női nemi szerven) vagy a hüvelyben egy fájdalmatlan fekély (sánkér) jelenik meg. A fekély megjelenhet a végbélnyíláson, a végbélben, ajkakon, nyelven, garatban, méhnyakon, ujjakon és ritkán a test egyéb részein is. A betegen általában egy fekély alakul ki, de ritkán több elváltozás is felléphet és szétszóródik a szervezetben.

A sánkér kis, vörös, kiemelkedő foltként kezdődik, és hamarosan nyílt fekéllyé alakul, amely továbbra is fájdalmatlan marad. A fekély nem vérzik, de dörzsölés hatására nagyon fertőző, átlátszó folyadékot ürít. A közeli nyirokcsomók általában megnagyobbodnak, de ezek sem fájdalmasak. Mivel általában kevés panaszt okoz, a beteg esetleg tudomást sem vesz róla. A fertőzött nők fele és a férfiak egyharmada nem tud fekélyéről. Az elváltozás általában 3-12 hét múlva eltűnik, ezután a beteg teljesen gyógyultnak tűnik.

A második stádium általában bőrkiütéssel kezdődik, mely általában a fertőződést követő 9-12. héten jelentkezik. A betegek 25%-ánál még megtalálható a gyógyulófélben levő fekély. A kiütés lehet múló, de akár hónapokig is fennmaradhat. Kezeletlen betegben is gyakran meggyógyul, de heteken-hónapokon belül újabb elváltozások jelentkezhetnek.

A második stádiumban gyakran a betegek több mint 80%-ában szájfekélyek alakulnak ki, 50%-uknál találhatók testszerte megnagyobbodott nyirokcsomók, és kb. 10%-uknál tapasztalható szemgyulladás. A szemek gyulladása általában nem jár tünetekkel, bár néha a látóideg is megduzzadhat, ami homályos látáshoz vezethet. A betegek 10%-ában lépnek fel heves fájdalommal járó csont és ízületi gyulladások. A vese gyulladása következtében a vizeletben fehérje is ürülhet, májgyulladás következtében pedig sárgaság alakulhat ki. Ritkán előfordulhat az agyburkok gyulladása, amely fejfájással, tarkókötöttséggel és néha süketséggel jár.

A bőr-nyálkahártya átmenetnél – pl. a nagyajkak és a vulva belső határán – és a bőr nedves területein kiemelkedő elváltozások (condyloma latum) alakulhatnak ki. Ezek a rendkívül fertőző képletek ellaposodnak és fakó rózsaszínűek vagy szürkék lesznek. A haj foltokban kihullik, molyrágás-szerű hiányokat hagyva maga után. További tünetek a betegségérzés, étvágytalanság, hányinger, fáradtság, láz és vérszegénység.

Miután a beteg kilábalt a második stádiumból, a betegség a tünetmentes lappangó fázisba lép. Ez a szakasz évekig vagy évtizedekig – esetleg a beteg haláláig is – eltarthat. A lappangó fázis első részében a fertőző fekélyek néha visszatérnek.

A szifilisz harmadik stádiumában (késői szifilisz) a beteg már nem fertőz. A tünetek enyhétől a megsemmisítő súlyosságúig változnak. Három fő tünetcsoport fordulhat elő: jóindulatú késői szifilisz, kardiovaszkuláris (szív-, és érrendszeri) szifilisz és neuroszifilisz (idegrendszeri).

A jóindulatú késői szifilisz manapság ritka. Gummának nevezett csomók jelennek meg különböző szerveken, melyek lassan növekednek, fokozatosan gyógyulnak, és heget hagynak maguk után. A test majdnem bármely részén megjelenhetnek, de leggyakrabban a lábszáron a térd alatt, a törzs felső részén, az arcon és a fejbőrön. Az elváltozás a csontokat is érintheti, a beteg mélyben jelentkező, áthatoló fájdalomról panaszkodik, amely jellegzetesen éjszaka gyötrőbb.

A kardiovaszkuláris szifilisz a kezdeti fertőzést követő 10-25 évben alakul ki, az aorta (a szívből kiinduló fő ütőér) aneurizmáját (a fal elgyengülése és kitágulása) vagy az aortabillentyűk elégtelenségét okozza. Ezek az elváltozások mellkasi fájdalommal, szívelégtelenséggel járhatnak, mely a későbbiekben halálhoz vezethet.

A neuroszifilisz (az idegrendszer szifilisze) a kezeletlen betegek mintegy 5%-át érinti.

Kezelés
Mivel az első és második stádiumban lévő betegek fertőzőek, saját és partnerük kezelésének befejezése előtt kerülniük kell mindenféle nemi kapcsolatot.
A penicillint, mint az összes stádiumra legjobban ható antibiotikumot, általában injekció formájában adják. Kezelés után az első, második és a lappangó fázisban lévő betegség kórjóslata is kitűnő. Az agy és a szívet érintő harmadik stádium prognózisa nem túlságosan kedvező, mivel a meglévő károsodásokat általában már nem lehet visszafordítani.

Trichomoniázis

A trichomoniázis a hüvely vagy a húgycső megbetegedésével járó, nemi úton terjedő betegség, melyet a Trichomonas vaginalis nevű ostoros egysejtű okoz.

A kórokozó megfertőzheti mind a nők, mind a férfiak húgy-ivarszerveit, a tünetek azonban főleg nőknél jelentkeznek. A nők 20%-a átesik ilyen jellegű fertőzésen fogamzóképes korában.

Férfiaknál a kórokozó megtelepszik a húgycsőben, a prosztatában és a húgyhólyagban, de csak ritkán okoz tüneteket. Bizonyos területeken a nem-gonococcusos fertőzések akár 5-10%-át is kiteheti ez a megbetegedés. Kimutatása férfiaknál nehezebb, mint nőknél.

A férfiaknak általában nincsenek panaszaik, viszont partnerüket megfertőzhetik. Bizonyos esetekben azonban előfordul, hogy rövid ideig habos vagy genny-szerű váladék ürül a húgycsőből, a vizelés fájdalmassá és gyakoribbá válik. Ezek a tünetek általában kora reggel jelentkeznek. A húgycső enyhén érzékeny lehet, néha pedig a pénisz nyílásán nedvesség észlelhető. A herék fájdalmával járó mellékhere-gyulladás csak ritkán fordul elő. A prosztata szintén megbetegedhet.

Kezelés
A nőbetegek 95%-át egyetlen adag gyógyszerrel meg lehet gyógyítani, feltéve, ha nemi partnerük is egyidejűleg kezelés alatt áll. Férfiakat általában 7 napig kell kezelni.
A betegség gyógyulása előtt folytatott nemi élet a partner megfertőződéséhez vezethet.

Forrás: Anonym AIDS Tanácsadó Szolgálat (http://anonimaids.hu)
Borítókép: https://www.futurity.org

This Post Has 0 Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .