A poppers kémiája
„A poppersről egy vegyész szemével„
A poppersek kémiai szerkezete
A poppersek kémiai szerkezetüket tekintve lényegében szervetlensav-észterek. A salétromossav alkil-alkoholokkal képzett észterei.
A képen a salétromossav izopentil-alkohollal (izoamil-alkohol) képzett észtere (izoamil-nitrit) látható.
Az előállításuk egy könnyen kivitelezhető laboratóriumi művelet. Az izoamil-alkoholt nátrium-nitrit vizes oldatával keverve tömény kénsavval reagáltatják. A termék vízben nem oldódik, ezért a reakcióelegy tetején gyűlik el, ahonnan könnyen elválasztható.
A poppersek szerkezete csak az észtert képező alkoholban tér el egymástól. Így megkülönböztetünk
- pentil-nitritet,
- izopropil-nitritet,
- izobutil-nitritet,
- amil-nitritet (izopentil-nitrit)
- butil-nitritet, stb.
A piacon sok különböző fajta összetételű poppers kapható. A korábban említettek a leggyakoribb összetevők. A különböző országokban különféle hatóanyagok az engedélyezettek, ennek megfelelően változnak az összetevők a popperseket illetően.
A poppersek hatásmechanizmusa
A poppersek eredetileg tisztítószerként (pl. CD-lejátszófej tisztító) használatosak, bár mindenki tudja, hogy leginkább nem ezen céllal történik mindennapi felhasználásuk.
A felhasználók az orrukon keresztül nagyot szippantanak a kis tároló fiolából, és mivel viszonylag alacsony forrásponttal rendelkeznek az alkil-nitritek, elpárolognak és bejutnak a tüdőbe. A tüdőben másodperceken belül kémiai átalakuláson mennek keresztül, amely az elbomlásukat jelenti.
A bomlás eredménye nem más, mint a kiindulási anyagok (alkil-alkohol és nitrit). A nitrit pedig értágító hatással rendelkezik (pontosabban a belőle képződő nitrogén-monoxid), továbbá az izmok, legfőképpen a végbél záróizmai elernyednek rövid időre (0,5-1 perc).
Az amil-nitrit régen érgörcsök diagnosztizálásában volt használatos.
A POPPERSEK LENYELÉSE VISZONT VESZÉLYES, ILLETVE NEM LESZ ETTŐL ERŐSEBB HATÁSÚ AZ ANYAG.
A gyomorba kerülve az alkil-nitritek ugyanis rendkívül gyorsan elhidrolizálnak alkohollá és nitritté.
A poppers egyéb mellékhatásai: vérnyomáscsökkenés, fejfájás, arcpirulás, szaporább szívverés, szédülés.
Megvonási tünetek nem jelentkeznek. Túladagolás esetén hányinger, hányás, alacsony vérnyomás, nem megfelelő mértékű légzés, nehézlégzés és ájulás jelentkezhet.
This Post Has 0 Comments